Møns Klint, Duńskie Klify Kredowe - Wyspa Møn, Dania - 15.05.2005
Duńskie klify kredowe są unikalną i największą tego typu formacją występującą nad Bałtykiem. Ciągną się one na długości ok. 7 km, wschodniego wybrzeża wyspy Møn. Ich wiek jest oceniany na ponad 70 mln lat, a najwyższa cześć przybrzeżna klifu - Dronningestolen - wznosi się, na wysokość 128 m n.p.m. Klify często stanowią jedyną główną atrakcję Danii, przyciągającą każdego roku tysiące turystów. Plażowanie na tym kamienistym wybrzeżu i kąpiel w tych charakterystycznych turkusowych wodach Bałtyku są zakazane, jednak nawet samo spacerowanie po klifowej plaży też do bezpiecznych nie należy, gdyż co roku z powodu obsunięć klifu zdarzają się śmiertelne przypadki zasypania turystów.
Wokół klifów znajdują się rzadko występujące - na wyspie Møn i ogólnie w Danii - tereny leśne, pośród których znajduje się wiele stawów, bagien, pastwisk i stromych wzgórz - najwyższe wzgórze Aborrebjerg ma 148 m n.p.m. i jest jednym z najwyższych punktów Danii. Las ciągnie się kilka kilometrów w głąb lądu, i razem z klifem stanowi objęty ochroną rezerwat przyrody z unikalną florą i fauną.
Miejscem, które poza klifami obowiązkowo trzeba zobaczyć, jest malowniczy park krajobrazowy Liselund z XVIII w., znajdujący się na północno-wschodnim krańcu klifu. Park jest estetycznie zagospodarowany i jest uważany za najwspanialszy przykład Parku Angielskiego w Skandynawii. Główną atrakcją parku jest oryginalny letni dworek Liselund Gammel Slot, kryty strzechą biały domek szwajcarski Schweiserhytten oraz odeskowany domek norweski Det Norske Hus. Park przyciągał wielu znanych duńskich artystów tamtej epoki, którzy w zaciszu tego urokliwego miejsca szukali swoich natchnień i inspiracji. Niewątpliwie najsłynniejszym gościem zachwyconym parkiem Liselund był Hans Christian Andersen, którego głębokie zauroczenie tym miejscem natchnęło go do napisania poematu Klintekorset paa Møen i baśni Fyrtøiet.